itekst.pl
DYKTAFON
WSZYSTKO O DYKTAFONACH CYFROWYCH. CHCESZ KUPIĆ DYKTAFON? PODPOWIEMY JAKI MODEL WYBRAĆ
START   DYKTAFON OLYMPUS  
Olympus WS-852, tani, dobry dyktafon stereo
27 października 2017 r.  /  Dyktafon Olympus

Dyktafony firmy Olympus można w dużym skrócie podzielić na trzy grupy. Pierwsza to droższe dyktafony profesjonalne, druga to dyktafony stereo w średniej cenie, a trzecia - najtańsze dyktafony mono. Dziś bierzemy pod lupę dyktafon z drugiej grupy: Olympus WS-852.

Najpierw cena: od 240 zł

Model WS-852 jest obecnie jednym z najciekawszych dyktafonów tego producenta, jeśli chodzi o stosunek możliwości do ceny. Według oficjalnych materiałów producenta, detaliczna cena WS-852 wynosi 279 zł. Ale jeśli poszukamy w sklepach internetowych, bez problemu znajdziemy ten model w cenie 240 zł.

Dwa mikrofony kierunkowe stereo

Dyktafon wyposażony jest w dwa mikrofony, usytuowane w narożnikach jego górnej części. Mikrofony zbierają dźwięk kierunkowo i są ustawione względem siebie o 90 stopni. Dwa mikrofony umożliwiają nagrywanie dźwięku stereo, co jest wyróżnikiem serii WS dyktafonów Olympusa. Niższa cenowo seria oznaczona literami VN posiada tylko jeden mikrofon mono.

Stereo a mono, czyli różnica między serią WS a VN

Różnica między nagranym dźwiękiem stereo i mono jest kolosalna, dlatego jak najbardziej warto dopłacić do serii WS, zwłaszcza że dopłata za taką jakość jest raczej symboliczna. Oczywiście jest to rada dedykowana osobom, które potrzebują stereo. Jeśli ktoś potrzebuje dyktafonu na przykład do osobistych notatek głosowych, jak najbardziej powinien zainteresować się modelem z tańszej serii VN.

Wbudowana pamięć: 4 GB

Dyktafon WS-852 ma wbudowane 4 GB miejsca na nagrania i nie istnieją wersje tego modelu o innej pojemności. Olympus jest tutaj konsekwentny i jeśli chcemy mieć więcej wbudowanego miejsca, trzeba rozejrzeć się za innym, sąsiednim modelem, który jest sporo droższy.

Na szczęście, WS-852 wyposażony jest w gniazdo kart pamięci micro SD. Dyktafon obsługuje karty do 32 GB, więc w miarę tanim kosztem możemy sami rozszerzyć pojemność nagrań. A że możemy kupić kilka kart i podmieniać je w miarę potrzeby, rozmiar z którego możemy korzystać jest limitowany tylko ilością gotówki jaką wydamy na karty.

Jednak 4 GB miejsca wbudowanego w WS-852 to i tak spora przestrzeń dla notatek głosowych.

Długość nagrań: 65 godzin w najwyższej jakości

Producent zapewnia, że na 4 GB pamięci dyktafon pozwoli zapisać 65 godzin nagrań w stereo i najwyższej dostępnej jakości 128kbps. To bardzo dużo do zastosowań prywatnych i firmowych. Przełączenie w tryb mono z nieco gorszą jakością 64kbps zwiększy czas nagrań do 131 godzin. Jest jeszcze jeden tryb mono o jakości 8kbps, który zwiększa czas nagrań do 1040 godzin, ale będzie on przydatny tylko do osobistych notatek głosowych wykonywanych z bliskiej odległości, dlatego nie radzę go brać pod uwagę, ale odnotowuję go z kronikarskiego obowiązku.

Rozszerzamy miejsce na nagrania przy pomocy karty micro SD

65 godzin w stereo to świetny wynik, który - przypomnę - w każdej chwili możemy powiększyć dokładając kartę micro SD. Dla przykładu dokupując kartę o pojemności 32 GB za ok. 50 zł dostajemy przestrzeń, która zmieści aż 520 godziny nagrać w najwyższej jakości.

Przykładowa kwota 50 zł za kartę micro SD dotyczy szybkiego modelu karty o wysokich parametrach. W sklepach internetowych bez problemu znajdziemy tańszą i nieco wolniejszą kartę 32 GB za 30 zł. W przypadku dyktafonu nie musimy martwić się prędkością karty, ponieważ dyktafon zapisze dźwięk nawet na najwolniejszym nośniku. Prędkość karty ma znaczenie tam, gdzie wymagany jest szybki zapis, czyli w aparatach cyfrowych i kamerach. Dyktafon zapisuje małe pliki, dlatego nie wymaga od karty wysokich parametrów.

Wniosek: niskim kosztem możemy rozszerzyć miejsce na nagrania w Olympusie WS-852 do rozmiarów które gwarantują, że nigdy nie skończy nam się miejsce na nagrania.

Format zapisu: mp3

Jedyny format plików z zapisem nagrań jaki oferuje WS-852 to znany format MP3. Dyktafon nie posiada bezstratnego formatu, który dostępny jest w modelu z wyższej, droższej serii.

Pliki mp3 są jednak uniwersalnym i powszechnym formatem zapisu dźwięku. Nagrania będziemy mogli odtworzyć na każdym urządzeniu, a kompresja mp3 zapewni małą wielkość plików.

Wygląd i wielkość

Olympus WS-852 tak jak wszystkie dyktafony Olympusa wygląda schludnie i profesjonalnie. Ten model jest w kolorze srebrnym z dodatkami czerni. Całość prezentuje się bardzo dobrze podczas trzymania w dłoni czy po położeniu na stole.

Dyktafon waży 75 gramów, czyli jest ultra lekki (standard). Ma długość ok. 10 cm i grubość 2 cm, przez co chowa się w dłoni i zmieści się w każdej kieszeni.Jaki dyktafon wybrać? Olympus? Sony? A może inny? Na tej stronie podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas wyboru dyktafonu